Ubuntu önyükleyicisi 2. sürümle birlikte oldukça değişti. Eskiden sadece /boot/grub/grub.cfg dosyası ile yapılan ayarlar artık birkaç parçalı aşamayla oluşturuluyor.

Yeni GRUB ile /boot/grub/ altındaki ayarlar update-grub aracı kullanılarak oluşturuluyor. update-grub çalıştırıldığında genel ayarları /etc/defaults/grub dosyasından okuyor ve /etc/grub.d/ dizininin altındaki çalıştırılabilir betikleri sırayla çalıştırıyor. GRUB menüsünü sadeleştirmek için buradaki betikleri çalıştırılamaz yapmak yetiyor. Örneğin Memtest+ seçeneğini gizlemek için aşağıdaki yazmak yeterli;

1
$ sudo chmod -x /etc/grub.d/20_memtest86+

Eğer bilgisayarınızda Windows 7 veya 8 varsa menüde Windows Recovery Environment (loader) gibi bir seçenek bulunacaktır. Bunu kaldırmak için /etc/grub.d/30_os-prober dosyasına eklenti yapmak gerekiyordu.

1
2
3
4
5
6
7
8
if [ -z "${LONGNAME}" ] ; then
LONGNAME="${LABEL}"
fi
# Windows Recovery Gizleme Eklentisi
if [ "$LONGNAME" = "Windows Recovery Environment (loader)" ] && [ "${DEVICE}" = "/dev/sda4" ] ; then
continue
fi
# Eklenti Sonu

Bende bu eklentiyi eklemek için dosyayı açtığımda _GRUB_OS_PROBER_SKIPLIST gibi bir değişken kontrol edildiğini fark ettim. Bu değişkeni /etc/defaults/grub dosyasına aşağıdaki şekilde ekledikten sonra update-grub komutunu çalıştırarak menüdeki kurtarma seçeneğinden kurtulabilirsiniz.

1
GRUB_OS_PROBER_SKIP_LIST="0A76-0E4F@/dev/sda4"

Değişkene verilen parametredeki ilk değer diskin UUID si, ikincisi de diskin sistemdeki dosya yolu. Bu bilgileri elde etmek için blkid komutunu kullanabilisiniz.

1
$ sudo blkid

Son olarak da /etc/defaults/grub dosyasına aşağıdaki ayarları da yaparsanız en son seçtiğiniz seçeneği hatırlayacaktır.

1
2
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_SAVEDEFAULT=true