Qt5.3.0-RC ile gelen Qt Creator’ı kullanmak istediğimde klavyem çalışmadı. Sebebini araştırdığımda libxkbcommon kitaplığından kaynaklandığını ve bu sürümde çözülmüş olmasını gerektiğini düşünerek QTBUG-32760 hata kaydına durumu raporladım.

Konu ile ilgili yeni bir hata kaydı açmam istenince birkaç deneme yaparak QTBUG-38946 hata kaydına klavyemin çalışmasını sağlayan durumu da raporladım. Klavye sorununu çözmek için programı çalıştırmadan önce aşağıdaki gibi komut satırından yerel ayarlarını vererek başlatabilirsiniz;

1
$ LANG=en_US.UTF-8 [kurulum_dizini]/Qt5.3.0/Tools/QtCreator/bin/qtcreator.sh

Ubuntudaki başlatma simgesini değiştirmek için de simge dosyasını metin düzenleyici ile açarak parametreyi ekleyebilirsiniz. Gedit ile simge dosyasını açalım:

1
$ gedit .local/share/applications/DigiaQtOpenSource-qtcreator.desktop

Dosyayı açtıktan sonra şu satırı

1
Exec=[kurulum_dizini]/Qt5.3.0/Tools/QtCreator/bin/qtcreator

Şununla değiştirelim

1
Exec=env LANG=en_US.UTF-8 [kurulum_dizini]/Qt5.3.0/Tools/QtCreator/bin/qtcreator

Değişikliği yaptıktan sonra oturumu kapatıp açmanız gerekebilir. [kurulum_dizini] kısmına kurulum yaptığınız dizini girmeye dikkat edin.

Eski Siteden Yorumlar:

2014-06-26 - Hüseyin Kozan

Yeni yayınlanan Qt 5.3.1 ile gelen Qt Creator Qt 5.3.1 ile derlendiğinden hata giderilmiş görünüyor.
İlgili midir, değil midir bilmiyorum ama klavyedeki Home tuşu imleci satır başına götürmüyor. Düzeltmek için Tools > Options > Environment > Keyboard yolunu izleyerek GotoLineStart değerine Home tuşunu atadım.

2014-10-18 - Ömer Göktaş

Türkçe klavye problemini ben de yaşadım Ubuntu 14.04 LTS üzerinde Qt Creator 5.3 de. Sizin burada anlattıklarınızı yaparak düzelttim. Çok teşekkür ederim. Ülkemizde bu işlere ciddiyet veren insanların olduğunu görmek çok güzel.

2014-06-26 - Hüseyin Kozan

Qt 5.4 ile dağıtılan QtCreator 3.3’te sorun düzelmiş görünüyor.

2017-04-12 - Hüseyin Kozan

Tekrar ortaya çıkmış görünüyor.
https://groups.google.com/forum/#!topic/qtturkiye/XFpgHUDuzmU